HASAN EYÜPOĞLU, URFA'DAKİ HAYVANCILIĞI SORUNLARINI ANLATTI

HASAN EYÜPOĞLU, URFA'DAKİ HAYVANCILIĞI SORUNLARINI ANLATTI

Şanlıurfa İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hasan Eyyüpoğlu, Urfa.com Haber sitemize Urfa’da hayvancılığın ne seviyede olduğu, hayvancılığın sorunları ve çözümlerine dair her konuda özel açıklamalarda bulundu.20.05.2017 01:42

Şanlıurfa İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hasan Eyyüpoğlu, Urfa.com Haber sitemize Urfa’da hayvancılığın ne seviyede olduğu, hayvancılığın sorunları ve çözümlerine dair her konuda özel açıklamalarda bulundu.

 

Urfa’da dünyaya gelen ve kendi deyimiyle ta küçüklüğünden itibaren hayvancılıkla uğraştığını anlatan Eyüpoğlu Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanlığına tamamen Urfa’ya hizmet amaçlı geldiğini ve hayvancılığın modern standartlara ulaştırmak için geldiğini belirtti.

 

KÜPELEME AFFI ÖNEMLİ BİR ADIMDIR

 

Şanlıurfa İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hasan Eyyüpoğlu ,” Urfa’da hayvancılığın kayıt altına alınması konusunda sıkıntılarımız oldu ama Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanımız Sayın Faruk Çelik’in de destekleriyle küpeleme affının getirilmesi önemlidir. Urfa com vasıtasıyla Sayın Bakanımıza tüm üyelerimiz adına Urfa adına teşekkür ediyorum.Şu anda küpelemede büyük bir adım atıldı.” Dedi.

 

URFA’DA HAYVANCILIĞIN SORUNLARI VAR AMA DESTEK VERİLİRSE SORUNLAR AŞILIR

 

Söyleşimizde sorduğumuz  “Hayvancılığın sorunları var mı? “ Sorusuna Başkan Eyüpoğlu şu cevabı verdi:
“Hayvancılık öyle göründüğü gibi kolay bir uğraş değildir. Bir hayvanın yetiştirilmesi için günün 24 saatinde onunla ilgilenmeniz gerekir. Beslenmesinden sağlığa kadar sürekli takip isteyen bir meslektir. Beyin olarak sürekli onunla uğraşıyorsunuz.
Urfa’da şu anda hayvancılıkla uğraşan çiftçilerimizin sıkıntısı çoktur. Malumunuz Urfa kurak geçiyor. Bu da meraların kuruması demektir. Ekinlerin az olması samanın az olması demektir. Saman ve yem fiyatları uçtu. Dolayısıyla bu konuda hayvancılıkla uğraşan arkadaşlara bu konuda destek verilmesi lazım.”

 

GÖÇERLERİN SORUNU ACİLEN HALLEDİLMELİDİR

 

Eyüpoğlu yaptığı açıklamada göçerlerin sorununa da değinerek  “Ceylanpınar’da adaletsiz bir arazi dağıtımı yapıldı. Öyleki il dışında olup maddi durumu çok iyi olana pay çıktı. Veya Urfa’nın başka yerinde ikamet edip yüzlerce dönüme sahip kişilere arazi çıktı. Oysa hayatı hep göçebelikte geçmiş gerçekten hayvancılığı yapan ve yerleşim yerine muhtaç bazı vatandaşlarımıza hiç pay çıkmadı. Sayın Bakanımız Faruk çelik’e bu sorunu ilettiğimizde el atacaklarını belirtmişti. Şimdi herkes dört gözle bu olaya el atılmasını bekliyor. “ dedi.

 

Yine röportajımızın bir bölümünde “ Türkiye'de küçükbaş hayvan yetiştiricileri bir örgüt çatısı altında toplandıktan sonra neler değişti ve Urfa’mız küçükbaş hayvan sayısı bakımından ne durumdadır?”  sorularına da cevap veren Eyüpoğlu gündeme dair her şeyi anlattı.Kaynak: urfa.com

Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.