URFA'DA SAĞLIK KONUSU TARTIŞILACAK

URFA'DA SAĞLIK KONUSU TARTIŞILACAK

Türk Gastroenteroloji Derneği (TGD), Toplumsal Farkındalık Projeleri kapsamında “Farkında Ol, Geç Kalma!” sloganı ile “Sindirim Sistemi Hastalıkları Bilgilendirme Programı”na Şanlıurfa’da devam ediyor. Ücretsiz olarak gerçekleşecek Halk Toplantısı, 26 Nisan Çarşamba günü saat 13:30’da Urfa City AVM yanındaki Mehmet Akif Inan Konferans Salonu’nda yapılacak.24.04.2017 22:33

Türk Gastroenteroloji Derneği (TGD), Toplumsal Farkındalık Projeleri kapsamında “Farkında Ol, Geç Kalma!” sloganı ile “Sindirim Sistemi Hastalıkları Bilgilendirme Programı”na Şanlıurfa’da devam ediyor. Ücretsiz olarak gerçekleşecek Halk Toplantısı, 26 Nisan Çarşamba günü saat 13:30’da Urfa City AVM yanındaki Mehmet Akif Inan Konferans Salonu’nda yapılacak.

 

Türk Gastroenteroloji Derneği tarafından, Abbott’un koşulsuz desteği ile “Sindirim Sistemi Hastalıkları Bilgilendirme Programı” adıyla Türkiye’nin farklı şehirlerinde devam eden halk bilgilendirme toplantıları ile sindirim sistemi hastalıklarının toplumdaki farkındalık seviyesini yükseltmek ve kamuoyunun dikkatinin çekilmesi hedefleniyor.

 

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Türk Gastroenteroloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Serhat Bor, proje ile halk toplantılarının gerçekleşeceği iller başta olmak üzere daha bilinçli bir toplum oluşturulmasına katkı sunmayı hedeflediklerini belirtti. Prof. Dr. Bor, “Proje ile Kolon Kanseri, Reflü, İrritabl Bağırsak Sendromu, Ülser, Dispepsi, Ülseratif Kolit, Pankreas Kanseri ve diğer Sindirim Sistemi Hastalıkları konusunda toplumda farkındalık oluşturulması, potansiyel ve mevcut hastaların hastalıklar konusunda yeterli bilgi seviyesine ulaşmasının sağlanması, hastalıklarda erken teşhisin öneminin vurgulanması, hasta yakınlarının da hastalık süreçlerine dair bilgilendirilmesi ve daha bilinçli olmalarının sağlanmasını istemekteyiz.” dedi.

 

ŞANLIURFA’DA KABIZLIK, ŞİŞKİNLİK VE KOLON KANSERİ ELE ALINACAK

 

Sindirim sistemi hastaları, hasta yakınları, Halk ve bu hastalıkları takip-tedavi eden hekimlerin katılacağı Halk Toplantısının, 26 Nisan Çarşamba günü Şanlıurfa’da yapılacağını ifade eden Prof. Dr. Bor, şöyle devam etti:

 

“Türk Gastroenteroloji Derneği olarak misyonumuz, halkımızın sağlıklı bir sindirim sistemi için neler yapılması gerektiği ayrıca sindirim sistemi hastalıklarında tanı ve tedavi konusunda yol göstermek ve bu konularda en yetkili bilim insanlarımızın bilgilerini paylaşmalarını sağlamaktır. Halk Sağlığı açısından bakıldığında hastalıklarla mücadelenin öneminde öne çıkan faktörler hastalığın sıklığı ve yaşamsal tehlikesi yaratıp yaratmadığıdır. Hastaları doğru bilgilendirmek ve aynı hastalığa yakalananların iletişim kurmasını sağlamak da görevlerimiz arasındadır. Bu amaçlar doğrultusunda başlattığımız etkinliklerinikinci durağı Şanlıurfa olacak. Halka yönelik gerçekleştirilecek olan program kapsamında, Mehmet Akif Inan Konferans Salonu önüne kurulacak dev kalın bağırsak maketi ile de kolon kanseri hakkında ziyaretçilerin bilgilendirilmesini amaçlamaktayız. Maketin içerisinde bağırsağın yapısı, kolon kanseri ve bağırsak hastalıkları ile ilgili bilgiler içeren panolar yer alacak. Sindirim sistemi hastalıklarıyla ilgili bir anket çalışması da yapacağız.”

 

Prof. Dr. Bor ayrıca, “Sindirim Sistemi Hastalıkları Bilgilendirme Programı ile bu sene içerisinde İzmir-Balçova, Sivas, Eskişehir, Adana, Konya ve Erzurum illerinde, farklı konu başlıklarında yapılacak toplantılarla, Halkımız sağlıklı bir yaşam ve gelecek için bilgilendirilmeye devam edilecek” diye ekledi.

Diğer SAĞLIK haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.